Domy z drewna Holz100

Domy z drewna księżycowego w technologii Holz100 to energooszczędne, ekologiczne i bezpieczne budynki ze zdrowym mikroklimatem we wnętrzu. Poznaj je, a zapragniesz zamieszkać w nich z bliskimi.

Największe doświadczenie w budowie domów w technologii Holz100 w Polsce.

SZTURC - oficjalny partner firmy Thoma Holz GmbH w Polsce

Dom dla Twojej rodziny i jej przyszłych pokoleń

Domy w technologii Holz100 są wykonywane w 100% z litego drewna księżycowego i charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, przeciwpożarowymi oraz wytrzymałościowymi. Jednocześnie ten sytem budowy daje ogromną swobodę w zakresie rozwiązań architektonicznych, dzięki czemu drewniany dom może cieszyć oczy zarówno futurystycznym, jak i tradycyjnym designem - zgodnie z preferencjami inwestora.

Jak działa technologia Holz100?

W technologii Holz100 elementy budowlane są układane w różnych kierunkach bez żadnych szczelin i łączone wysuszonymi, drewnianymi kołkami, które w nowym miejscu pobierają szczątkową wilgoć i pęcznieją.

W ten sposób tworzą trwałe połączenie z otaczającymi je deskami, mocno łącząc poszczególne części elementu w jedną masywną całość. W efekcie powstaje jednorodny materiał, składający się w 100% z drewna.

Drewno księżycowe - źródło niezrównanej jakości systemu Holz100

Domy w technologii Holz100 wykonujemy wyłącznie z drewna księżycowego, czyli ścinanego zimą w fazie ubywającego księżyca. Podnosi to jego trwałość oraz zabezpiecza przed szkodliwym działaniem owadów i grzybów. Producent elementów Holz100, firma Thoma, posiada własne tartaki, w których cały proces pozyskiwania i obróbki drewna jest ściśle nadzorowany.

Wybór dobrze uprawianych drzew

Elementy konstrukcyjne Holz100 wytwarza się ze świerków, sosen, jodeł, modrzewi i pinii alpejskich. Ich uprawa oraz wycinka są prowadzone zgodnie z zasadami stosowanymi od kilku tysięcy lat i kontrolowane przez producenta - austriacką firmę Thoma.

Ścinanie we właściwym okresie

Miesiące zimowe to okres hibernacji owadów oraz zatrzymania cyrkulacji soków. Ścinanie drzew po pełni księżyca, gdy pnie są skurczone, pozytywnie wpływa na jakość drewna jako budulca: szybciej schnie, jest odporniejsze na ogień i nie ma tendencji do pęcznienia.

Poprawne magazynowanie, suszenie i obróbka

Ścięte drewno leżakuje na placach składowych nawet do 3 lat, powoli wysychając na świeżym powietrzu. Dopiero po tym okresie jest poddawane dalszej obróbce w celu wytworzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Dowiedz się więcej o drewnie księżycowym

Rekordowa izolacja termiczna

Drewno jest naturalnym izolatorem, a system Holz100 tylko potęguje tę cechę, wydłużając czas wychładzania się ścian. W rezultacie uzyskujemy rekordowe zdolności akumulacji ciepła - izolacyjność termiczna przy takiej samej grubości ścian niemal się podwaja: wartość współczynnika przenikalności cieplnej λ = 0,078 zamiast 0,14 W/mK.

Wykresy przedstawiają czas w minutach, po którym powierzchnia ściany w pomieszczeniu wychłodzi się do temperatury 0℃ - przy początkowej temperaturze 10℃ we wnętrzu i -10℃ na zewnątrz.

Wariant bez izolacji termicznej

Do 5,5 razy wyższa efektywność w porównaniu do innych rozwiązań.

Wariant z dodatkową izolacją termiczną

Do 19 razy wyższa efektywność w porównaniu do innych rozwiązań.

Dlaczego warto wybrać system Holz100?

Wysoki komfort termiczny

Dzięki grubym ścianom i właściwościom drewna dom pozostaje ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem. Podnosi to komfort życia oraz generuje oszczędności, zmniejszając koszty ogrzewania i chłodzenia.

Zdrowy mikroklimat bez wilgoci

Producent Thoma udziela 50-letniej gwarancji, że wszystkie elementy konstrukcyjne będą w 100% wolne od kondensatu i pleśni, co jest kluczowe zwłaszcza dla alergików.

Do 5 razy wyższa ognioodporność

w porównaniu do ścian z żelbetonu, cegły czy konstrukcji szkieletowej. System Holz100 uzyskał w instytucie IBS najwyższy certyfikat bezpieczeństwa pożarowego. Zachowuje pełną nośność i wytrzymałość przez wiele godzin kontaktu z ogniem.

Ujemny bilans emisji CO2

Domy budujemy wyłącznie z surowca odnawialnego i bez użycia chemii, dzięki czemu są zdrowe dla domowników. To ekologiczny budulec - podczas wzrostu drzewa pochłaniają więcej CO2, niż wytwarza ich obróbka.

Krótki czas budowy

Montaż konstrukcji domu z elementów Holz100 z zabezpieczeniem dachu trwa od kilku dni do 4 tygodni. Dom w stanie deweloperskim, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, realizujemy nawet w 3 miesiące.

Ochrona przed promieniowaniem

Struktura litego drewna Holz100 doskonale chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym i fal radiowych, np. telefonii komórkowej.

Realizacja domów w technologii Holz100

W marcu 2021 roku wybudowaliśmy pierwszy dom w technologii Holz100. Obecnie zrealizowaliśmy już 12 projektów, stając się największym oficjalnym partnerem firmy Thoma w Polsce.
Zobacz więcej realizacji domów Holz100

Elementy konstrukcyjne Holz100

Grubość ścian zewnętrznych

17 cm
20 cm
25 cm
30 cm
36 cm

Grubość ścian wewnętrznych nośnych

14 cm
17 cm
20 cm

Grubość ścian wewnętrznych nienośnych

12 cm

Grubość stropu

17 cm
21 cm

Grubość dachu

17 cm
21 cm

3 opcje budowy drewnianego domu z zastosowaniem technologii Holz100

W SZTURC elastycznie dostosowujemy się do potrzeb i zasobów inwestorów. Holz100 możemy połączyć z innymi rozwiązaniami budowlanymi, na przykład technologią szkieletową, obniżając w ten sposób koszty inwestycji. Poznaj dostępne opcje i wybierz właściwą dla siebie.

Pełna

Wszystkie elementy budynku (ściany, strop, dach) są wykonane z drewna księżycowego w technologii Holz100.

Elastyczna

Dowolnie wybrane elementy są wykonane w konstrukcji szkieletowej, a pozostałe w Holz100.

Minimalistyczna

Ściany zewnętrzne parteru są wykonane w technologii Holz100, a pozostałe w szkieletowej.

Mieszkaj zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie w domu z drewna Holz100

Porozmawiajmy o szczegółach - napisz do nas lub zadzwoń.
Skontaktuj się

Najczęściej zadawane pytania

Do wyceny potrzebujemy następujących informacji:

 1. Miejsce budowy.
 2. Wybrana technologia budowy.
 3. Projekt- zwymiarowany, rzuty i przekroje.
 4. W przypadku domu z bala- grubość bala.
 5. W przypadku domu Holz100- opcja budowy i grubości poszczególnych elementów Holz100.

40-centymetrowe ściany domu w technologii Holz100 przetrwają do 150 minut ciągłego działania płomieni o temperaturze 900-1000 °C bez uszkodzenia strukturalnej nośności budynku. System Holz100 potrafi nawet 5-krotnie przewyższać normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego spełniane przez budynki stawiane z cegły, betonu czy w technologii szkieletowej.

Drewno ma zdolność samoregulacji wilgotności – jest otwarto-dyfuzyjne, dzięki czemu samoczynnie wyrównuje poziom wilgoci we wnętrzu. Dodatkowo producent udziela 50-letniej gwarancji na elementy konstrukcyjne, zapewniając, że będą one wolne od pleśni i kondensatu.

Tak, dom Holz100 jest ekologiczny i wynika to z kilku czynników:

 • jest wykonany z drewna – odnawialnego budulca pochodzenia roślinnego;
 • ma ujemny bilans emisji CO2, ponieważ podczas wzrostu drzewa pochłaniają więcej dwutlenku węgla, niż wytwarza ich obróbka;
 • elementy Holz100 powstają bez użycia szkodliwej chemii;
 • odpady z budowy nadają się w 100% do recyklingu, podobnie jak elementy z rozbiórki domu. 

Technologia Holz100 nie narzuca stylu architektonicznego budynku – inwestor ma w tej kwestii pełną dowolność. Do tej pory wybudowaliśmy zarówno budynki o tradycyjnej bryle, jak i nowoczesne konstrukcje z dużymi przeszkleniami. Dom z zewnątrz może być wykończony tradycyjnie elewacją drewnianą, tynkiem, lub innym materiałem.

Elementy Holz100 (ściany, strop, elementy dachu) są wykonane tylko z drewna. Obecne przepisy konstrukcyjne wymagają użycia wkrętów ciesielskich do łączenia poszczególnych elementów Holz100. 

Proces budowy przebiega w następujących etapach:

 1. Pierwszy kontakt: omówienie projektu i sposobu wykonania domu oraz wybór elementów Holz100.
 2. Podpisanie umowy i zarezerwowanie terminu produkcji (czas oczekiwania zależy od producenta).
 3. Wykonanie projektu produkcyjnego przez firmę Thoma (na podstawie projektu klienta).
 4. Akceptacja projektu i zlecenie produkcji.
 5. Produkcja elementów Holz100 w fabryce Thoma.
 6. Transport i montaż elementów Holz100.
 7. Wykonanie pokrycia dachowego, stolarki i elewacji zewnętrznej.
 8. Wykonanie instalacji wewnątrz domu.
 9. Wykończenie ścian, podłogi i innych elementów, które nie są wykonane w technologii Holz100.

Cena budowy domu zależy od projektu i indywidualnych ustaleń – można nią elastycznie manewrować, wybierając grubość elementów Holz100 oraz łącząc tę technologię z innymi. 

Holz100 najlepiej współgra z konstrukcjami drewnianymi (np. szkieletową), ale można zastosować ją również z betonem, stalą oraz cegłą. Tego rodzaju modyfikacje pozwalają na obniżenie kosztów budowy. Wykonujemy bezpłatne wyceny na podstawie indywidualnego projektu – zapraszamy do kontaktu: biuro@szturc.pl.

W tej sprawie prosimy o kontakt mailowy (biuro@szturc.pl) lub telefoniczny (509715414). W zależności od miejsca i otwartości inwestorów możemy pokazać domy już gotowe lub w trakcie budowy. W Austrii powstał hotel w całości zbudowany w technologii Holz100 – jest świetną okazją na przetestowanie jej na własnej skórze. 

Od października 2020 roku jesteśmy oficjalnym partnerem firmy Thoma – autora systemu budowy Holz100 i producenta elementów konstrukcyjnych w tej technologiii. W marcu 2021 roku wybudowaliśmy pierwszy dom Holz100, a do tej pory postawiliśmy ich już 13 (początek roku 2023). Tym samym jesteśmy najbardziej doświadczonym wykonawcą budynków w technologii Holz100 w Polsce.