33 855 26 51
+48 509 715 414

Domy szkieletowe

Technologia budowy drewnianych domów szkieletowych w systemie kanadyjskim

Domy drewniane szkieletowe (Domy kanadyjskie) biorą swoje początki w okresie osadnictwa Kanady i USA, mają swoje korzenie także w Skandynawii. Jest to od pokoleń sprawdzony sposób budowy domów mieszkalnych. W domach szkieletowych mieszka większość Amerykanów, Kanadyjczyków i Skandynawów. Domy kanadyjskie w naszej firmie robione są w następujący sposób:
na fundamentach z betonu wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku.

Ściany zewnętrzne, wykonane zazwyczaj z belek o przekroju 15 cm x 5 cm, obijane są od wewnątrz płytą wiórową. Na konstrukcję od zewnątrz montowane są płyty Steico Universal, które można tynkować lub obłożyć deską elewacyjną.

Na płytach OSB od wewnątrz tworzy się pustkę instalacyjną, gdzie montuje się wszystkie instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną, CO, itp.). Następnie, tą pustkę zamyka się płytą gips-karton, płytą fermacel lub deską boazeryjną. Tak wykonana ściana jest otwarta dyfuzyjnie na zewnątrz, co gwarantuje, że jest zawsze sucha.

W podobny sposób wykonuje się stropy i inne elementy domu w systemie kanadyjskim. Więźbę dachową robi się (zależnie od projektu) jako krokwiowo - jętkową lub płatwiową. Połać dachu również może być obita płytą Steico.

Domy drewniane można wykonywać w całości na placu budowy lub w formie wcześniej przygotowanych elementów ścian zewnętrznych, działowych, elementów stropów i dachu, tzw. "paneli". Do budowy używamy wyłącznie drewna suszonego i czterostronnie struganego.

Zaletami domów szkieletowych jest:

Energooszczędność - nasze domy kanadyjskie są bardzo dobrze izolowane, w związku z tym na ich ogrzanie potrzeba dużo mniej energii niż na domy budowane metodami tradycyjnymi.

Szybkość budowy i łatwość rozbudowy - budowa domu w systemie kanadyjskim trwa 3 - 4 miesiące, a więc dużo krócej niż budowa metodami tradycyjnymi. Technologia szkieletowa pozwala na łatwą rozbudowę i modernizację budynku wraz ze zmieniającymi się potrzebami lokalowymi rodziny.

Duże wykorzystanie powierzchni - ponieważ grubość ścian zewnętrznych i działowych jest mniejsza niż w domach budowanych tradycyjnie, przy tej samej wielkości zabudowy uzyskujemy większą powierzchnię użytkową.

Najlepiej o zaletach domów szkieletowych świadczy fakt, że w krajach o zimnym klimacie (i tam, gdzie jest dostępne stosunkowo tanie drewno) niemal wszystkie domy mieszkalne budowane są tą technologią.

© 2020 Domy Drewniane Szturc. Wszystkie prawa zastrzeżone.

KONTAKT

Domy drewniane - SZTURC
Władysław Sławomir Szturc
ul. Wyzwolenia 2
43-460 Wisła
tel. 33 855 26 51
kom. 509 715 414
phonemobile linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram