Drewniany dom z bali

Zanurz się w niepowtarzalnym uroku i cieple drewnianego domu z bali klejonych.

Zamieszkaj bliżej natury

Zachwycają wyglądem, jakością budulca i pozytywnym wpływem na zdrowie swoich mieszkańców. Raz postawione, mogą przetrwać wiele wieków. Naturalny dom z bali o górskim klimacie łączy funkcjonalność i estetykę, dla których trudno znaleźć godną konkurencję. Zamieszkaj w nim ze swoją rodziną.

Technologia produkcji bali klejonych

Produkcja belek z drewna klejonego rozpoczyna się od cięcia kłód na deski, które są potem suszone, by osiągnąć odpowiednią wilgotność. Kolejny etap to sortowanie, struganie i łączenie ich ze sobą w prasie hydraulicznej za pomocą specjalnego kleju. Jest on wodoodporny, ale jednocześnie nie zaburza oddychalności drewna i nie ma wpływu na jego naturalne właściwości – belki nie rozklejają się.

Sklejona belka przechodzi przez maszynę profilującą. Dzięki odpowiedniej, zaawansowanej obróbce bale klejone nie posiadają rdzenia drzewa, a tym samym nie krzywią się i nie pękają. Są strugane i fazowane ze wszystkich stron, czemu zawdzięczają gładką, piękną powierzchnię.

Twój dom z bali: ekologiczny, bezpieczny, długowieczny

Wysuszone komorowo i odpowiednio zabezpieczone drewno do budowy domu z bali jest niezwykle długowieczne. W zależności od gatunku, wytrzymuje setki lat – na przykład świerk ponad 300, a modrzew około 1500. Prawidłowo zamontowane bale klejone nie wymagają stosowania chemicznych środków ochrony drewna zgodnie z DIN 68800 cz. 3. Zabezpieczyć trzeba jedynie zewnętrzną część ścian – przyjaznymi dla środowiska woskami, olejami czy lazurami. Drewno jest najzdrowszym i najbardziej ekologicznym materiałem konstrukcyjnym, ponieważ jako jedyne podczas wzrostu pochłania więcej CO2 niż wytwarza jego obróbka.

Dlaczego warto wybrać dom z bali?

Naturalna regulacja wilgotności

Higroskopijne właściwości drewna regulują poziom wilgotności we wnętrzu - zapewniają optymalny, zdrowy mikroklimat, który ułatwia sen i koncentrację.

Wysoka wytrzymałość

Ściany z drewna klejonego warstwowo mają do 70% większą wytrzymałość niż konstrukcje z tradycyjnych bali. Dodatkowo są bardzo odporne na gnicie i owady.

Doskonała izolacja akustyczna

Drewno bardzo dobrze izoluje i pochłania dźwięki, dzięki czemu domy z bali są niezwykle komfortowe w użytkowaniu - mogą stać się Twoją oazą spokoju.

Gotowy nawet w 3 miesiące

Dom z bali o stosunkowo prostej konstrukcji może powstać już w 3 miesiące (a stan zamknięty w 6 tygodni) - znacznie szybciej niż budynek murowany.

Bardzo dobra termoizolacja

Drewno to doskonały izolator ciepła, więc dom z bali ma doskonałą pojemność cieplną - nagrzewa się szybciej niż z cegły czy betonu, a tym samym jest energooszczędny.

Neutralizacja szkodliwego promieniowania

Drewno neutralizuje promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne.

Realizacje domów z bali

Zobacz klimatyczne inwestycje naszych klientów.
Zobacz więcej realizacji domów z bali

Stwórzmy Twój wymarzony azyl przed zgiełkiem świata

Domy z bali wykonujemy w wielu różnych wariantach - mamy szeroką ofertę wykończeń, w której znajdziesz odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Z bali możemy wykonać zarówno budynki sezonowe, jak i całoroczne domy mieszkalne. Opowiedz nam o swoich potrzebach i oczekiwaniach.
Skontaktuj się

Najczęściej zadawane pytania

Do wyceny potrzebujemy następujących informacji:

  1. Miejsce budowy.
  2. Wybrana technologia budowy.
  3. Projekt- zwymiarowany, rzuty i przekroje.
  4. W przypadku domu z bala- grubość bala.
  5. W przypadku domu Holz100- opcja budowy i grubości poszczególnych elementów Holz100.

W trakcie pożaru dom z bala charakteryzuje się znacznie wyższą nośnością konstrukcji niż domy żelbetowe i stalowe. Jak to możliwe, że drewno pali się gorzej niż stal? To zasługa specjalnej obróbki bali, dzięki której płomienie się po nich ślizgają, znacznie opóźniając początek procesu spalania. W przypadku bali litych tempo spalania wynosi 1 mm na minutę, a powierzchnia palonego drewna się zwęgla, co utrudnia płomieniom dotarcie do głębszych warstw bala. Dodatkowo podczas pożaru z jeden strony ściany, temperatura ściany z drugiej strony wzrasta w bardzo niewielkim stopniu.

Jak najbardziej – technologię bala klejonego można połączyć z np. systemem szkieletowym. 

Budujemy domy z bali o grubościach 12, 16, 20 i 24 cm. 

Tak, przepisy wymagają dodatkowego ocieplenia domu z bala klejonego, chociaż z naszego doświadczenia wynika, że 24-centymetrowy bal jest bardzo ciepły i nie generuje dużych kosztów ogrzewania. W Szturc stosujemy naturalne materiały ociepleniowe z wełny drzewnej, która doskonale współgra z drewnem i charakteryzuje się podobnymi właściwościami, czyli doskonałą izolacyjnością, pochłanianiem wilgoci czy bardzo dobrą oddychalnością. 

Bal jest zrobiony z drewna świerkowego, które charakteryzuje się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, jest podatne na klejenie oraz szybko schnie. 

Drewno charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością i zdolnością magazynowania ciepła, ale niestety przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła nie bierze się pod uwagę tych naturalnych właściwości drewna. Nie ma również osobnych wytycznych dla domów z bali. W rezultacie, aby ściana z bali spełniała polskie przepisy, musiałaby mieć grubość 60 cm, podczas gdy w praktyce wystarczy zaledwie 20 cm (bale prostokątne) lub 25 cm (bale okrągłe) – takie normy obowiązują w krajach z dobrze rozwiniętymi technologiami budowy domów drewnianych. 

Bala klejony to jedna z najzdrowszych technologii budowy. W stosowanym przez nas balu o grubości 24 cm są tylko 2 spoiny łączące 3 elementy niewielką ilością kleju. Po zbudowaniu domu bale klejone są impregnowane wyłącznie z zewnątrz przyjaznymi dla środowiska olejami czy woskami. W rezultacie drewno zachowuje swoją naturalną oddychalność.

Cena domu z bala klejonego potrafi być bardzo zróżnicowana – koszt zależy przede wszystkim od projektu, miejsca budowy i grubości bala. Zapraszamy do kontaktu mailowego (biuro@szturc.pl) lub telefonicznego (509 715 414), chętnie wykonamy bezpłatną wycenę.

Domy z bala klejonego kojarzą się z charakterystycznym dla górskich krajobrazów wyglądem, chociaż coraz częściej stawia się je również w innych częściach Polski. Masywne, solidne, z mocno spadzistym dachem – potrafią przetrwać wieki. Dom z bala klejonego różni się wyglądem od domu z bala okrągłego- ściany są gładsze i jednolite. Dom z bala klejonego to połączenie natury z nowoczesnością.