
Drewniany dom z bali
Naturalnie zdrowy wybór dla Ciebie i Twoich bliskich
Zamieszkaj bliżej natury

Sklejona belka przechodzi przez maszynę profilującą. Dzięki odpowiedniej, zaawansowanej obróbce bale klejone nie posiadają rdzenia drzewa, a tym samym nie krzywią się i nie pękają. Są strugane i fazowane ze wszystkich stron, czemu zawdzięczają gładką, piękną powierzchnię.
Dlaczego warto wybrać dom z bali?
Naturalna regulacja wilgotności
Wysoka wytrzymałość
Doskonała izolacja akustyczna
Gotowy nawet w 3 miesiące
Bardzo dobra termoizolacja
Neutralizacja szkodliwego promieniowania
Realizacje domów z bali



Stwórzmy Twój wymarzony azyl przed zgiełkiem świata
Najczęściej zadawane pytania
Do wyceny potrzebujemy następujących informacji:
- Miejsce budowy.
- Wybrana technologia budowy.
- Projekt- zwymiarowany, rzuty i przekroje.
- W przypadku domu z bala- grubość bala.
- W przypadku domu Holz100- opcja budowy i grubości poszczególnych elementów Holz100.
W trakcie pożaru dom z bala charakteryzuje się znacznie wyższą nośnością konstrukcji niż domy żelbetowe i stalowe. Jak to możliwe, że drewno pali się gorzej niż stal? To zasługa specjalnej obróbki bali, dzięki której płomienie się po nich ślizgają, znacznie opóźniając początek procesu spalania. W przypadku bali litych tempo spalania wynosi 1 mm na minutę, a powierzchnia palonego drewna się zwęgla, co utrudnia płomieniom dotarcie do głębszych warstw bala. Dodatkowo podczas pożaru z jeden strony ściany, temperatura ściany z drugiej strony wzrasta w bardzo niewielkim stopniu.
Jak najbardziej – technologię bala klejonego można połączyć z np. systemem szkieletowym.
Budujemy domy z bali o grubościach 12, 16, 20 i 24 cm.
Tak, przepisy wymagają dodatkowego ocieplenia domu z bala klejonego, chociaż z naszego doświadczenia wynika, że 24-centymetrowy bal jest bardzo ciepły i nie generuje dużych kosztów ogrzewania. W Szturc stosujemy naturalne materiały ociepleniowe z wełny drzewnej, która doskonale współgra z drewnem i charakteryzuje się podobnymi właściwościami, czyli doskonałą izolacyjnością, pochłanianiem wilgoci czy bardzo dobrą oddychalnością.
Bal jest zrobiony z drewna świerkowego, które charakteryzuje się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, jest podatne na klejenie oraz szybko schnie.
Drewno charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością i zdolnością magazynowania ciepła, ale niestety przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła nie bierze się pod uwagę tych naturalnych właściwości drewna. Nie ma również osobnych wytycznych dla domów z bali. W rezultacie, aby ściana z bali spełniała polskie przepisy, musiałaby mieć grubość 60 cm, podczas gdy w praktyce wystarczy zaledwie 20 cm (bale prostokątne) lub 25 cm (bale okrągłe) – takie normy obowiązują w krajach z dobrze rozwiniętymi technologiami budowy domów drewnianych.
Bala klejony to jedna z najzdrowszych technologii budowy. W stosowanym przez nas balu o grubości 24 cm są tylko 2 spoiny łączące 3 elementy niewielką ilością kleju. Po zbudowaniu domu bale klejone są impregnowane wyłącznie z zewnątrz przyjaznymi dla środowiska olejami czy woskami. W rezultacie drewno zachowuje swoją naturalną oddychalność.
Cena domu z bala klejonego potrafi być bardzo zróżnicowana – koszt zależy przede wszystkim od projektu, miejsca budowy i grubości bala. Zapraszamy do kontaktu mailowego (biuro@szturc.pl) lub telefonicznego (509 715 414), chętnie wykonamy bezpłatną wycenę.
Domy z bala klejonego kojarzą się z charakterystycznym dla górskich krajobrazów wyglądem, chociaż coraz częściej stawia się je również w innych częściach Polski. Masywne, solidne, z mocno spadzistym dachem – potrafią przetrwać wieki. Dom z bala klejonego różni się wyglądem od domu z bala okrągłego- ściany są gładsze i jednolite. Dom z bala klejonego to połączenie natury z nowoczesnością.