Drewno gwarantuje nam komfort cieplny

Przebywanie we wnętrzu otoczonym przez dużą ilość drewna sprawia, że odczuwamy przyjemne ciepło w zimie i chłód w lecie. Warstwowa konstrukcja ścian, stropów i dachu systemu Holz100 daje nam efekt naturalnej klimatyzacji – bez dodatkowych nakładów energii, czy pieniędzy.

We wnętrzu takiego domu tworzy się stabilny mikroklimat niezależny od zmian zewnętrznych (pogodowych). Pomieszczenia zbytnio się nie nagrzewają (wupalne dni) i bardzo wolno się wyziębiają (w chłodne/mroźne dni).

Duża masa drewna zapewnia, że wahania temperatury i wilgotności są zminimalizowane. Wysoka bezwładność cieplna systemu warstwowego pozwala na osiągnięcie zdolnosci do akumulacji energii przez okres do 360h (wyniki badań czasu wychłodzenia pomieszczenia z 20°C do temperatury otoczenia 0°C).

W Austrii przeprowadzano badania, w których porównano dom tradycyjny murowany (Porotherm z izolacją termiczną- styropianem) z domem drewnianym. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosiła -15°C – dom murowany osiągną wewnątrz temperaturę 0°C po trzech dniach, natomiast w domu z drewna po 15 dniach. Różnica ta wynika z faktu, iż drewno niezwykle wolno oddaje skumulowane w sobie ciepło.

Mieszkańcy domów z drewna chwalą się nawet do pięciu razy niższymi kosztami ogrzewania w porównaniu do domu murowanego. Nawet jeżeli jest to skrajne przegięcie, to w przypadku dwukrotnie niższych kosztów – i tak będzie super.